Czy zespół stresu pourazowego można wyleczyć?

Czy zespół stresu pourazowego można wyleczyć?

Dla wielu choroba PTSD czyli zespół stresu pourazowego jawi się jako coś niezrozumiałego. Jednak nasza wiedza na jej temat może pomóc osobom, które napotkamy w swoim życiu. Bardzo często chorują na nią najbliżsi z naszego otoczenia, a my nawet o tym nie wiemy. Może się nawet okazać, że ta osoba sama nie jest świadoma swojej choroby.

Jak leczyć PTSD?

leczenie zespołu stresu pourazowegoZapoznanie się z chorobą, jej przebiegiem i przyczyną pozwoli zrozumieć zachowanie osób na nią chorujących. Dzięki temu przybliżysz się do chorego, a on poczuje wsparcie. U kogo więc objawia się choroba? Jak sama terminologia wskazuje na PTSD narażone są osoby, które przeżyły traumatyczne wydarzenia. Wydarzenia te mogły mieć różny charakter jednak osobie, która je przeżywała towarzyszyły niezwykle intensywne uczucia lęku, bezsilności i przerażenia. Bardzo często są to osoby, których trauma ma związek z przemocą fizyczną, psychiczną lub seksualną. Często słyszymy o żołnierzach cierpiących na zespół stresu pourazowego. Nie są jednak oni jedyną grupą, którą może to dotknąć. Na PTSD chorują także osoby, które z wojskiem nie miały nic wspólnego. Wojna nie musi rozgrywać się w obcych krajach. Bardzo często rozgrywa się za zamkniętymi drzwiami domów tuż obok nas. Osoby chorujące mają intensywne myśli i uczucia wobec wydarzenia, które wydarzyło się dawno temu. Przeżycia ujawniają się w strachu, złości, smutku, a nawet koszmarach. Samo leczenie zespołu stresu pourazowego jest stopniowym procesem.

Traumy, które przyczyniły się do pojawienia PTSD nigdy nie znikają całkowicie. Osoba chorująca może jednak w znacznym stopniu zmniejszyć swój niepokój i strach.W leczeniu konieczne jest połączenie odpowiedniej farmakoterapii i psychoterapii. Ekspozycja wyobrażeniowa jest częstym sposobem radzenia sobie z lękiem stosowanym przez terapeutów.