Jazda konna w odpowiednim siodle

Tańcz i ruszaj się w rytmie wiedzy

Jazda konna w odpowiednim siodle

Każdy typ jazdy konnej wymaga innego rodzaju siodła. Chodzi o to, czy jazda jest rekreacyjna, sportowa, wyczynowa czy też koń służy do pracy. Jednak nie każdy rozpoznaje takie siodła. Nie jest to trudne. Trzeba tylko zauważać różnice w budowie każdego typu siodła. Jeśłi się tego nauczymy, nie będziemy mieli problemu z rozpoznaniem, które siodło służy do jazdy rekreacyjnej, a które do wyczynowej.

Typy siodeł do jazdy koniem

siodła do jazdy konnejPierwszy typ siodła to najpopularniejsze siodło, które zna każdy. Chodzi o siodło do jazdy rekreacyjnej, które ma lekkie wgłębienie i jest dość szerokie. Takie siodło jest najwygodniejsze i dobrze w nim jeździć. Jednak siodła do jazdy konnej dzielą się na wiele innych podkategorii. Siodło do pracy z koniem wygląda podobnie, ponieważ liczy się wygoda jeżdżącego, jednak ma duże szersze strzemiona, w które łatwo jest włożyć nogę. Do tego ma wystający metalowy element,, do którego można podczepić linę. Inaczej jest z siodłami do jazdy sportowej, wyścigowej. Są one znacznie węższe, strzemiona mają idealnie dopasowane do buta jeźdźca. Do tego zajmują sporą powierzchnię czubka grzbietu, aby jeździec mógł się na siodle położyć. Siodło do jazdy wyczynowej, czyli na przykład do skakania przez poprzeczki jest nastawione na bezpieczeństwo. Strzemiona mają odrobinę luzu. Siodło mocowane jest podwójnie pod grzbietem konia. Wykonuje się je z materiałów antypoślizgowych.

Dobre siodło może służyć komuś przez całe życie. Wiadomo, że kupując siodło trzeba je dopasować do siebie. Z siodłami jest trochę jak z butami, ponieważ dopiero po pewnym czasie użytkowania zostanie ono dopasowane do naszego ciała. Im dłużej jeździmy w danym siodle, tym jest nam w nim wygodniej. Dawniej ludzie korzystali z jednego siodła przez całe życie, a nawet było ono przekazywane następnym pokoleniom.