Płyty kartonowo-gipsowe i dobre wkręty

Tańcz i ruszaj się w rytmie wiedzy

Płyty kartonowo-gipsowe i dobre wkręty

Już dawno zrezygnowano ze szpachlowania ścian na rzecz o wiele lepszych i bardziej estetycznych materiałów. W tym przypadku chodzi o płyty kartonowo-gipsowe. Część osób zajmujących się kładzeniem tych płyt narzeka na to, że pękają one podczas wkręcania w nie wkrętów. Producenci jednak zaczęli już sprzedawać wkręty, które idealnie nadają się do takich celów. Warto w nie zainwestować.

Jakimi wkrętami przymocować płytę kartonowo-gipsową?

wkręt do płyt kartonowo-gipsowychPrzechodząc pomiędzy półkami w sklepie budowlanym zauważymy na pewno nowy typ wkrętów. Chodzi o takie, które są przystosowane właśnie do tych celów. Taki wkręt do płyt kartonowo-gipsowych jest zupełnie inny, niż te, które używano dotychczas. Producenci zmienili parametry. Przede wszystkim wkręt jest krzyżakowy. To sprawia, że wygodniej jest go wkręcać. Zmniejszono grubość wkręta, a to sprawiło, że jest on ostrzejszy. Jeśli nabierze odpowiedniej prędkości, nie dojdzie do pęknięcia płyty. Jego końcówka jest jednak twarda, ponieważ musi wkręcać się w aluminiowe ramki. Taki wkręt został oznaczony kolorem srebrnym. Celowo dodano delikatne chromowanie do tych wkrętów, aby uniknąć rdzy spowodowanej wchłanianiem wilgoci przez gips. Przeciętna długość takiego wkręta to czterdzieści pięć milimetrów. Są jednak jeszcze wkręty o długość sześćdziesięciu pięciu oraz dziewięćdziesięciu centymetrów. Innych wkrętów używa się do ścian, a innych do sufitów podwieszanych.

Materiały, których używa się w pracach wykończeniowych cały czas się rozwijają. Producenci muszą dbać o to, by osoby korzystające z tych materiałów miały coraz bardziej komfortowe warunki do pracy. Nie trzeba już bardzo mocnej wkrętarki aby bez przeszkód wkręcać te płyty. Jednak musimy wyposażyć się we właściwe wkręty, dzięki którym unikniemy nieprzyjemności.