Zadośćuczynienie i odszkodowanie to dwa różne roszczenia

 

Każdy dorosły człowiek wie, że życie potrafi zaskoczyć. Nieraz mamy dalekosiężne plany lub choćby takie na najbliższą godzinę, a okazuje się za niedługo, że życie je zweryfikowało. W życiu zdarzają się i miłe niespodzianki i mniej miłe wypadki – są one wpisane w funkcjonowanie. Ważne, co z nimi zrobimy, gdy już się wydarzą.

Ile wynoszą odszkodowania za potrącenia przez auta?

odszkodowanie za potrącenie przez samochódPotrącenia przez samochód są najczęstszą formą wypadków. Gdy już do tego dojdzie i jesteśmy osobami poszkodowanymi to zazwyczaj szok, w którym jesteśmy nie pozwala nam na większe działania. Po potrąceniu, zdarza się, że nie jest wzywane nawet pogotowie ani policja, bo w szoku nie odczuwamy bólu. Nie bierzemy pod uwagę wtedy jakichkolwiek myśli o ewentualnym odszkodowaniu. Nierzadko zdarza się, że pogotowie zabiera nas do szpitala, wychodzimy z  niego i nadal nie sądzimy, że należy nam się jakiekolwiek zadośćuczynienie. Tymczasem polskie prawo wyraźnie mówi o tych dwóch rodzajach roszczeń po potraceniu przez auto. Jak wysokie jest odszkodowanie za potrącenie przez samochód? Absolutnie nie da się tego określić dokładnie. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że odszkodowanie wypłacane jest za straty materialne związane z wypadkiem, jak np. utrata dochodów czy koszty leczenia. Z kolei zadośćuczynienie zależy od poniesionego uszczerbku na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym, i jest zdecydowanie trudniejsze do wyliczenia. Przy poważnych obrażeniach może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Odszkodowanie jest prostsze do wyliczenia i wymaga dokumentacji w postaci zapłaconych faktur czy paragonów. Kancelarie walczą zazwyczaj o najwyższą sumę dla poszkodowanego, wiedząc na czym oprą swój wniosek. Pamiętajmy: odszkodowanie jest nie jest zadośćuczynieniem. Jest zwrotem poniesionych przez poszkodowanego kosztów związanych z wypadkiem.