Niezawodny system lakierniczy

W prawie wszystkich gałęziach przemysłu występują prace lakiernicze. Najczęściej jest to jedna z końcowych faz produkcji, w efekcie której uzyskuje się przedmiot gotowy do sprzedaży. Z uwagi na fakt, że lakierowanie odbywa się za pomocą wysokiego ciśnienia powietrza, przez co powstają pyły i inne zanieczyszczenia o charakterze toksycznym.

Urządzenia przeznaczone do prac lakierniczych

niezawodna sucha ściana lakierniczaTypowym urządzeniem, w którym wykonuje się prace lakiernicze jest kabina natryskowa, w której odbywa się lakierowanie dużych, pojedynczych przedmiotów, jak np. karoseria samochodowa. Innym urządzeniem, częściej stosowanym jest niezawodna sucha ściana lakiernicza. W ścianie tej zamontowane są dwa filtry: papierowy – wstępnego oczyszczania i włókninowy – dokładnego oczyszczania powietrza. Poza tym zainstalowany jest wentylator odciągu i recyrkulacji powietrza z kontrolowanym odpływem na zewnątrz. System wentylacji wymusza intensywny przepływ powietrza zasysanego z hali. Potrzebna jest również instalacja kominowa, która odprowadza „brudne” powietrze. Sucha ściana lakiernicza doskonale wyłapuje opary lakiernicze i mgiełkę farb, dlatego praca lakiernicza, wykonywana w obrębie tej ściany, nie stanowi zagrożenia i jest bezpieczna dla wykonawcy. Sciany lakiernicze są szeroko stosowane w przemyśle drzewnym i meblarskim. Dlatego niektórzy producenci adresują swoje wyroby do tych gałęzi przemysłu. Jednak większość ofert jest wszechstronna i nie ma konkretnego adresata.

Tym bardziej, że suche ściany lakiernicze mogą być stosowane zarówno w halach produkcyjnych, jak i w małych warsztatach rzemieślniczych. Przy wyborze, trzeba jednak pamiętać, że najlepiej sprawdzają się wówczas kiedy, prace lakiernicze dotyczą powierzchni płaskich lub przedmiotów ażurowych. Są i tacy użytkownicy, którzy  ściany lakiernicze konstruują we własnym zakresie.