Najlepszy chów zwierząt

Przy hodowli trzody chlewnej należy wziąć pod uwagę rozmaite czynniki, które mają wpływ na cały proces. Ale jedno jest pewne: Czym więcej zwierząt w hodowli, tym i pracy jest więcej. Jeśli chodzi o świnie, to już kilka sztuk w hodowli generuje duże moce przerobowe (zajmuje czas hodowcy). A kilka sztuk – to przecież, praktycznie żaden zysk.

Trzoda chlewna wymaga wiele pracy

paszociągi dla trzodyAby jakoś zminimalizować czas poświęcany hodowli zwierząt rzeźnych, hodowcy zaczęli interesować się ogólnie pojętą mechanizacją w rolnictwie i to już od bardzo dawna. Wiele rozwiązań nawet nie ujrzało „światła dziennego” – lub było stosowanych we własnych gospodarstwach. Z czasem ten trend się zmieniał. Dziś paszociągi dla trzody chlewnej są normą. Szczególnie tam, gdzie hodowca ma w swoim gospodarstwie kilkaset (lub nawet więcej) sztuk świń. Przy takiej ilości zwierząt, jeden człowiek nic wiele by nie zrobił. Musiałby zatrudnić ludzi do pracy, a to podniosłoby koszty samej hodowli. To dlatego paszociąg jest jak najbardziej pożądany w takich hodowlach. Istnieją różne paszociągi. Mogą być spiralne, linowo – krążkowe, czy same wozy paszowe. Takie wozy są wykorzystywane najczęściej na zewnątrz, choć mogą też wjeżdżać do chlewni. Wszystko zależy od tego jak duża jest chlewnia oraz ile żyje w niej zwierząt. Paszociągi podają do koryt odpowiednią ilość paszy oraz składników mineralnych i to przy pracy tylko jednego człowieka. Wielkie hodowle nie obeszłyby się bez paszociągów. Musiały by zatrudniać mnóstwo pracowników, a to z kolei generowałoby koszty.

Paszociąg jest wyposażeniem chlewni, czy innego miejsca, gdzie przebywają zwierzęta oraz trzeba zadawać paszę dla wielu osobników. Mogą to być krowy, czy nawet owce, a także drób w zamkniętych klatkach. Bez paszociągu hodowca nie wiedziałby, ile zjadły zwierzęta.