Rozwiązania akustyczne, a odbiór muzyki

Tańcz i ruszaj się w rytmie wiedzy

Rozwiązania akustyczne, a odbiór muzyki

Każdy uczestnik koncertu, spektaklu teatralnego bądź seansu kinowego oprócz doznań wizualnych wymaga dobrego jakościowo dźwięku. Każdy z nas zapewne był na koncertach w miejscach, w których rozwiązania akustyczne pozostawiały wiele do życzenia.  Istnieje wiele łatwych rozwiązań, które są w stanie poprawić akustykę pomieszczenia.

Mnóstwo świetnych rozwiązań akustycznych na wyciągnięcie ręki

rozwiązania akustyczneNajistotniejszą kwestią poprawy warunków akustycznych danego pomieszczenia jest możliwe ograniczenie czasu pogłosu, czyli popularnego „echa”. Na pewno kojarzysz przyjemność jaką niesie odbieranie dźwięku na salach kinowych. Prawda, że jest on wręcz namacalny? Dzieje się tak dlatego, że sale kinowe wyposażone są w tzw. pułapki dźwiękowe, a więc materiały, które nie odbijają lecz chłoną fale akustyczne. Brzmi skomplikowanie? Być może. Na szczęście w praktyce jest to bardzo proste. Aby możliwie poprawić akustykę, należy zacząć od najprostszych rozwiązań. Po pierwsze spróbuj wyłożyć ściany np. dywanami. Jeśli sam nie posiadasz, popytaj znajomych. Zawsze znajdziesz w okolicy kogoś kto chętnie pozbędzie się starych, niepotrzebnych rupieci. Bardzo dobrze sprawdzają się również kanapy bądź szafy. Zwróć uwagę jak zmienia się akustyka pomieszczenia podczas przeprowadzki, kiedy to do pustego pokoju zaczynasz wnosić poszczególne meble. Pamiętaj aby wybrać optymalne rozwiązania akustyczne, odpowiednio dostosowane do potrzeb i dysponowanego budżetu.

Jeżeli Twoim celem jest np. stworzenie optymalnych warunków do nagrywania muzyki, np. studia nagrań, najlepsze są pomieszczenia o nierównoległych ścianach, jak np. pokoje z oknem na poddaszu. Jeśli zależy Ci na estetyce pomieszczenia, pomyśl o zastosowaniu profesjonalnych paneli akustycznych, pianek o kształcie ostrosłupów trójkątnych. Jednakże, pamiętaj! Liczy się efekt końcowy! Dobrze wytłumione studio to podstawa do efektywnej pracy i uzyskania satysfakcjonujących rezultatów!