Sztuka robienia filmów długoterminowych

Tańcz i ruszaj się w rytmie wiedzy

Sztuka robienia filmów długoterminowych

Wiele razy podczas oglądania telewizji albo po prostu w trakcie przeglądania portalów społecznościowych jesteśmy w stanie zauważyć pewne osobliwe nagrania, które objawiają między innymi ruchy ciał niebieskich po nieboskłonie. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy do czynienia z rodzajem filmu, w który to zostało włożone niekiedy bardzo wiele czasu oraz ciężkiej pracy, mimo że jest on w stanie trwać zaledwie kilka minut. Jak takie filmy wyglądają i ile ciężkiej pracy należy w nie włożyć? 

Filmy opisujące czas 

długoterminowy film timelapseWiele z nagrań takich jak długoterminowy film timelapse jest przedsięwzięciem wyjątkowym i jednocześnie czasochłonnych. W końcu, aby wykreować film typu timelapse musimy przede wszystkim poświęcić bardzo dużo czas na zbieranie informacji, a także tworzenie samych zdjęć? Dlaczego zdjęć? Dlatego, że takie nagrania są czymś co polega na tworzeniu bardzo dużej ilości zdjęć w określonych interwałach czasu między sobą. Robienie takich zdjęć może być zadaniem monotonnym, aczkolwiek efekt ostateczny często jest w stanie zaskoczyć i z całą pewnością sprawić, że osoba, która pracuje nad nim będzie odczuwała satysfakcję z ukończonej pracy. Po zrobieniu zdjęć do takiego filmu, następuje proces obróbki, w której to między innymi odbywa się jedna z najważniejszych czynności dla tego materiału, a mianowicie – jego sklejanie. Po odpowiednim połączeniu, edycji oraz przede wszystkim obróbce, będziemy mieli przed sobą gotowy film, którego stworzenie zajęło sporą dawkę czasu, pracy oraz przede wszystkim cierpliwości. 

Filmy typu timelapse wymagają od nas cierpliwości, skupienia i przede wszystkim systematyczności. Wiele z nich bywa czasochłonnych, co może odpychać potencjalnych twórców, aczkolwiek warto wspomnieć o tym, że właśnie takie nagrania są czymś, co bywa niesamowicie atrakcyjne. Ponadto, wiele z nich jest w stanie dawać niesamowitą satysfakcję z oglądania, która wręcz kipi z ekranu.